BEEF – 100% GRASS FED

Ground Beef  -  $5.50/lb
Roasts (Tip, Arm, Chuck, Rump)  -  $6 - $6.50/lb
Beef Broth  -  $6/qt
Oxtail  -  $5/lb
Ribs  -  $4.50/lb
Organ Meat (Liver, Heart, Tongue)  -  $3/lb
    
PORK – SOY FREE    
Ground Pork  -  $3.89/lb
Bone-In Chops  -  $4.50/lb
Cutlets  -  $4.89/lb
Roast (Ham & Shoulder)  -  $5.29/lb
Cured Hams  -  $6.50/lb
Brats  -  $5.19/lb (Mild Italian, Zesty Italian & Sweet Polish)
Cured Bacon  -  $5.19/lb
Uncured Fresh Sidepork -   $5/lb
Spare Ribs -   $2.75/lb 
Baby Back Ribs  -   $3.75/lb 
Thinly Sliced Cured Ham  -  $3.50/8oz
Loin Roast -   $4.50/lb
Breakfast Sausage   - $4.89/lb
Rendered Lard  -   $7.29/qt
Organ (Liver & Heart)  -  $1.00/lb
Whole Hog – hanging weight    $1.89/lb farm or $1.99/lb delivered
Pork Broth   - $6/qt
    
POULTRY – FREE RANGE    
Roaster Chicken  -  $2.69/lb
Stewing Chicken  -  $2.49/lb
Fryer Chicken  -  $2.99/lb
Young Duck  -  $3.90/lb
Eggs Soy Free  -  $3.50/doz
Eggs Soy  -  $3.00/doz
Chicken Broth  -  $6/qt

DAIRY – 100% GRASS FED (Made on the farm)    
Cheese ( Cheddar, White Cheddar, Smoked Cheddar, Pepper-Jack, Co-Jack, Black Pepper, Caraway, Aged Cheddar, Garlic/Parsley, Tomato Basil)                                     $2.75/8oz block
                         $5/lb
Butter (unsalted & salted) Pasteurized - $7.50/lb 
Raw (Farm Pick up ONLY)    $5.50/lb

Ice Cream (Vanilla, Honey Vanilla, Pumpkin Pie, Vanilla with Maple flavor)

We have replaced the stabilizer with a NON GMO Xanthyun Gum and in the Honey & Maple Syrup ice cream we have taken out all added sugar.                                            $5.50-$6.50/qt
                                    $18/gal
Raw Milk (Farm Pickup ONLY)  -  $3.50/gal or $12/4gal bucket
Cream (Farm Pickup ONLY)  -  $8/qt


VEGETABLES     
Salad Greens (Red Russian Kale, Vates Blue Curled Kale, Mustard Green, Spinach, Leaf Lettuce, Salad Bowl Green, Mixed Salad Greens, Arugula)                                          $2/4oz or
                                   $3.50/8oz
Broccoli  -  $3/lb
Cauliflower, Head Lettuce, Cabbage  -  $2.50-$3/head
Green Onions -   $1/6
Radishes  -  $1.50/10
Winter Onions  -  $1.50/lb
Leeks  -  $1-$2/each
Rhubarb  -  $2/lb
Long Purple Eggplant  -  $1.50/3
Black Beauty Eggplant  -  $1/each
Anaheim Chili Pepper -   $1.50/3
Bell Pepper (Yellow, Purple, Red, Green)  -  $1-$2/each
Jalapeno Pepper  -  $1/5
Banana Pepper  -  $1/3
Tomato (Roma, Beefsteak, Brandywine Red, Marglobe Supreme, Rutgers)                                   1-10# - $2/lb
                               11-29# - $1.50/lb
                               30+# - $1/lb 
Salad Tomatoes     $1/10
Cucumbers - Slicing - $1.50/2
                       Pickling -  $1/3
                       Lemon    $1/2
Beets  -  $2/3
Carrots  -  $3/lb
Turnips  -  $2/3
Potatoes – New Crop - $2/lb
                   Fall Crop  -  $1.50/lb

                   Winter Crop - $1/lb
Zucchini  -  $1/ea
Yellow Squash  -  $1.50/2
Okra  -   $3/lb
Kohlrabi  -  $2/3
Sweet Potatoes  -  $1.50/lb
Garlic -   $1/bulb
Swiss Chard  -  $2/4stalks
Beans (Wax & Green) -   1-10# - $3/lb
                                          11-29# - $2.50/lb
                                          30+# - $1.75/lb
Peas (not shelled) & Snow Peas  -  $3/lb
Asparagus  -  $5/lb
Sweet Corn  -  $3-$5/doz
Delicata Squash   - $1/each
Acorn Squash  -  $1/each
Sugar Pie Pumpkin  -  $3-$4/each
Large Pumpkin  -  $.50-$1/lb
Neck Pumpkin -   $.50-$1/lb
Butternut Squash  -  $.50-$1/lb
Banana Squash  -  $.50-$1/lb
Jarrahdale Squash  -  $.50-$1/lb
Muskmelon  -  $.50-$1/lb
Honeydew -   $.50-$1/lb
Watermelon  -  $.50-$1/lb
Spaghetti Squash  -  $.50-$1/lb
Parsnips  -   
Basil, Dill, Sage, Mint  -  $3/2oz
Popcorn -   $1.50/lb
Wheat Flour  -  $2.50/lb
Cornmeal  -  $2.50/lb
Dry Beans (Kidney & Pinto)  -  $2/lb
   
    
FROZEN VEGETABLES    
Rhubarb  -  $7/gal
Green & Wax Beans  -  $3/qt
Corn  - 
Okra (Raw Whole) - $3/qt
Whole Tomatoes - $2/lb   
Diced Bell Peppers  -  $6.50/qt or $3.50/pt   
Baked Beans  - $3.50/pt or $6/qt  
Pizza Sauce -   $5/qt

Salsa - $6/qt

Cucumber & Onion - $3/pt

Pureed Squash - $2/pt

Hash-browns - $4/qt
Sauerkraut    $4/qt or $10/gal
Coleslaw    $4/qt or $10/gal
    


Please not our availability of products is almost constantly changing especially through the season & what we have on hand. We are always trying/growing new things & other things may not come up. It all depends on the Lord above & Mother Nature! :)

© 2013 by CLEAR CREEK ORGANIC FARMS